تبلیغات
نسیم انتظار - حضرت مهدی(عج) با وجود این همه سلاح پیشرفته چگونه با شمشیر قیام می کند؟"

نسیم انتظار
 
اللهــــم عــــــجل لـــــــولیک الـــــفرج

در جواب این سؤال که آیا ممکن است زمینه قیام مهدی موعود طوری آماده گردد که بدون جنگ و خونریزی دولت خویش را تشکیل دهد؟ باید گفت:

طبق جریان عادی، وقوع چنین امری بعید به نظر می رسد؛ زیرا هر اندازه هم که سطح افکار بشر ارتقا یابد و شمار افراد صالح و خیرخواه زیاد شود، باز هم افراد ستمگر و خودسر، در بین بشر وجود خواهند داشت، که طبعاً با حق و دادگری، دشمن بوده، به هیچ وجه از لجاجت خویش دست بردار نیستند. این گونه افراد، برای دفاع از منافع شخصی خویش، سدّ راه مهدی موعود می شوند و با تمام قدرت، کارشکنی و مبارزه می کنند. برای سرکوبی این جمعیت چاره ای جز جنگ و خونریزی نیست. از این جهت، احادیث اهل بیت، جنگ و خونریزی را قطعی دانسته اند.

بشیر می گوید: خدمت ابی جعفر(ع) عرض کردم: مردم می گویند: وقتی مهدی قیام کرد، کارها طبعاً برایش رو به راه می شود و به اندازه شاخ حجامتی نیز خونریزی نمی شود؟ حضرت فرمود: به خدا قسم چنین نیست. اگر چنین امری امکان داشت، برای رسول خدا صورت می گرفت. در حالی که در جهاد با دشمن، دندان و پیشانی مبارکش شکست. به خدا سوگند! نهضت صاحب الامر نیز انجام نمی گیرد مگر اینکه در میدان جنگ عرق بریزیم و خون ها ریخته شود. سپس دست به پیشانی مبارکش مالید.2

سوال دیگری که اغلب در این زمینه مطرح می شود این است که: "حضرت مهدی(عج) با وجود این همه سلاح پیشرفته چگونه با شمشیر قیام می کند؟"

پاسخ اینکه: خروج با شمشیر کنایه از جنگ است. یعنی جنگ و خونریزی، جزء برنامه رسمی مهدی موعود است. حضرتش مأمور است دین اسلام را عالمگیر کند و جلو بیدادگری را بگیرد. گرچه با جنگ و توسل به شمشیر باشد. برخلاف سیره پدران بزرگوارش که چنین مأموریت سختی نداشتند و به پند و اندرز اکتفا می کردند.

پس مقصود از خروج با شمشیر این نیست که سلاح های جنگی او منحصر به شمشیر است و از استعمال هر گونه سلاح دیگری خودداری می ورزد، بلکه ممکن است علاوه بر استفاده از سلاح های جنگی روز، سلاح های جدیدی را اختراع کند، که بر تمام وسایل جنگی آن روز غالب گردد.

حقیقت مطلب این است که ما از حوادث و پیش آمدهای آینده جهان آگاه نیستیم و از سرنوشت انسانیت و صنایع، به طور دقیق خبر نداریم، به همین دلیل هم حق نداریم بدون مدرک، آینده را با گذشته قیاس کنیم. ما نمی دانیم در آینده، کدام کشور و ملّتی در صنایع و علوم و تمدن و قدرت بر کشورهای دیگر برتری خواهد یافت. شاید در آینده، کشورهای پراکنده اسلامی از خواب غفلت بیدار شوند، اختلافات جزئی را کنار بگذارند و همه برادروار، زیر پرچم نیرومند توحید گرد آیند. علوم و دستورهای متین قرآن را برنامه عملی خویش قرار دهند و برنامه های اصلاحی اسلام را به اجرا درآورند. از ثروت های خدادادی خویش، بهره برداری کنند، از حالت سستی و انزوا بیرون آیند و در علوم و صنایع و اخلاق، پیشرو تمدن بشریت گردند. نیروی سرکش و افسار گسیخته شرق و غرب را مهار کنند و زمینه نهضت و ظهور مصلح حقیقی و مهدی موعود را فراهم سازند. پس آن جناب ظاهر شود و به واسطه نیروی مقتدری که در اختیار دارد و نصرت و تأییدات خداوندی و قدرت خارق العاده مقام ولایت، حکومت های سرکش و ستمکار را سرنگون سازد و حکومت توحید و عدالت را در سراسر جهان تشکیل دهد.

در آخر راجع به سلاح یاران حضرت نیز گفتنی است:

طبق روایتی، سلاح یاران و سربازان حضرت از آهن است، ولی چنان است که اگر بر کوه فرود آید، آن را به دو نیم می کند. امام صادق(ع) می فرمایند: یاران مهدی(عج) شمشیرهایی چون آهن دارند، ولی جنس آن غیر از آهن است. اگر یکی از آنان با شمشیر خود بر کوهی ضربه بزند، آن را دو نیم می کند.3

وسایل دفاعی نیروهای حضرت به گونه ای است که اسلحه دشمن بر آنان کارگر نیست. امام صادق(ع) در این باره می فرمایند: یاران مهدی(ع) اگر با سپاهیانی که بین شرق و غرب را فرا گرفته اند درگیر شوند، آنان را در لحظه ای نابود می کنند و هرگز سلاح دشمن در آنان تأثیر نمی کند.4

پی نوشت

1- بحارالانوار ج52 ص283.

2- الغیبة نعمانی ص284 ؛ بحارالانوار ج52 ص358 باب سیره و اخلاقه و ... ح123.

3- بحارالانوار ج27 ص41 ؛ اثباة الهداة ج3 ص523.

4- بحارالانوار ج54 ص334.

طبقه بندی: دانشنامه مهدویت، 
برچسب ها: قیام مسلحانه، حکومت مهدی، تجهیزات جنگی، تجهیزات و سلاح های جنگی امام زمان (عج) در زمان قیام، آیا قیام امام مهدى(ع) مسلحانه است؟، قیام مهدی،  
نوشته شده در تاریخ جمعه 18 مرداد 1392 توسط بنده خدا