تبلیغات
نسیم انتظار - تاریخچه عرفان کیهانی

نسیم انتظار
 
اللهــــم عــــــجل لـــــــولیک الـــــفرج
عرفان کیهانی(حلقه) از اویل دهه 80 خورشیدی در ایران بر سر زبانها افتاد و از نیمه دوم این دهه به صورتی جدی در کشور با برگذاری دوره ها و کلاس های آموزشی فعالیت خود را ادامه داد.
بنیان گذار این فرقه فردی است به نام محمد علی طاهری. او کتابهایی درباره این جریان معنویت گرا به رشته تحریر در آورده است که مرجع طرفداران این جریان محسوب می شود. کتاب های، انسان از منظر دیگر، بینش انسان، عرفان کیهانی، انسان و معرفت، موجودات غیر ارگانیک از این دست می باشند.
محمد علی طاهری ادعا می کند که هیچ گاه نزد استادی زانو کسب علم نزده و سوادی نیز ندارد. در عرفان حلقه عنوان شده: یکی از رسالت های ما اعتلای عرفان ایران است. همچنین مؤلف کتاب عرفان کیهانی، پیش گفتار کتابش را تحت عنوان ایران و دنیای عرفان تنظیم نموده که بحث مفصلی در مورد عرفان ایران است. در این مقدمه بیش از 10 بار واژه عرفان ایران تکرار شده است. 
با ملاحظه متن كتاب «عرفان كیهانی» این كتاب را پر از مبهم‌گویی و یا خلاف تصریحات قرآنی می‌یابیم. بیشتر اصل‌های این كتاب و بلكه مقدمه آن نیز حرف‌های مبهم دارد. این ابهامات ممكن است این مكتب را برای افراد غیر متخصص در زمینه معارف دینی، بزرگ جلوه داده و آنان را گمراه نماید اما از نگاه كسانی كه با اصطلاحات دینی آشنایی دارند یا نویسنده از روی غرض‌ورزی مطالب خود را چنین بیان كرده است و یا ناآشنا به معارف دینی است. اگر چنین كاری از روی غرض‌ورزی باشد كه قضاوت آن با خود نویسنده است و اگر از روی ناآشنایی باشد این سؤال جدّی مطرح می‌شود كه چرا كسی كه نسبت به معارف اسلامی آشنایی كامل ندارد دست به تأسیس یك مكتب عرفانی بزند. آیا در طول تاریخ كم نبوده‌اند كسانی كه بر اثر عدم آشنایی كامل به مبانی دین اسلام و ساده انگاشتن دین الهی با تلفیق مطالبی از این و آن و افزودن چند مطلب و اصطلاح دینی، به ایجاد مكاتب و فرقه‌های متعدد دست زده‌اند.
طبقه بندی: اشنایی با فرقه ها ومدعیان دروغین در ایران، 
برچسب ها: شعور کیهانی، عرفان حلقه، محمدعلی طاهری، فرا درمانی، انرژی درمانی، عرفان های کاذب، دروغین،  
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 25 شهریور 1392 توسط بنده خدا